Drága a taxi itthon? Nyugaton ez is olcsóbb

Drága a taxi itthon? Nyugaton ez is olcsóbb
Megosztom

Itthon hatósági áron mennek a taxik, hogy védjék a piacot, nyugaton az Uber és a BOLT mozgó árazást használ. De melyikkel járunk jobban? Sok portugál fuvar után látni: arrafelé jóval olcsóbban lehet taxizni.

Hajnali kettőkor állok Pest belvárosában, minden erőt bedobva próbálok taxit szerezni, és amikor végre valahára kioszt rám egy sofőrt az applikáció, annyi a várakozási idő, hogy még hazasétálni is jobb ötletnek tűnik. Ez az eseménysorozat nem tudom, hogy másoknál milyen gyakran történik meg, de velem valamiért viszonylag sokszor megesett.

(szerk.: legközelebb próbáld meg felemelni a kezedet és integetni. Sikerülni fog, nekünk szokott.)

Taxizás jó drágán Budapesten

Természetesen a helyzetet nem kell drámaian leírni, napközben például viszonylag problémamentes a folyamat. Az egyetlen, ami miatt esetleg fájhat néha az ember feje, az az árazás.

Mindig is túl drágának gondoltam a taxiárakat annak fényében, hogy valójában mekkora távot teszek meg, illetve már az alapdíj is rossz érzést keltett bennem.

Sok ideje foglalkoztatott a téma, hogy én vagyok ennyire kritikus a taxisokkal szemben, vagy esetleg van tényleges különbség az itteni és külföldi árazások között. Annak érdekében, hogy összehasonlíthassam a magyar és a külföldi taxiárakat, különösen hasznos tapasztalatot szereztem, amikor 2022–2023 között egy évet Portugáliában töltöttem.

Így mind városon belüli, mind vidéki utazások esetében megfigyelhettem az ottani árképzési különbségeket és a szolgáltatás színvonalát.

Jó az összehasonlítási alap?

Kérdésként merülhet fel, hogy érdemes-e összehasonlítani ennek a két országnak a szolgáltatásait. A magyar és a portugál gazdaság több közös vonást mutat, például mindkét ország az EU része, így bizonyos szabályozási és munkaerőköltséggel kapcsolatos tényezők azonos keretek között mozognak. Az eltérések között azonban ott van az euróalapú árszintstabilitás Portugáliában, valamint az infrastruktúra különbségei.

Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a két gazdaság teljeskörű összehasonlítása hosszas folyamat lenne, amelyre itt és most nem vállalkozom. Az érdeklődők azonban részletesebb összehasonlító adatokat találhatnak a következő linkeken:

Hungary vs. Portugal – Economic comparison

Purchasing Power Parities and GDP per capita – Statistics Explained

A két ország gazdasági adottságai különböznek, de az iparági összehasonlítást megfelelő alapokon végezhetjük el.

Szolgáltatók és applikációs lehetőségek

A mai technológiai világban az applikáción keresztüli rendelésfelvétel gyorsabb és egyszerűbb lehetőséget biztosít, mint a telefonos igénylés. A 2022–2023-ban Portugáliában a BOLT, az Uber és a SHARE NOW is jelen volt a piacon, így a fogyasztóknak több lehetőségük volt választani a különböző nemzetközi szolgáltatók között.

Visszatért az Uber, de nem ugyanaz, mint volt
2016-os kivonulását követően, az idén hivatalosan is visszatért az Uber a magyar piacra, de nem mondhatni, hogy a „klasszikus” Uber-modellt alkalmazza. Magyar megoldásnak is nevezhető akár, hogy az Uber a Főtaxi leányvállalatával, az F-mobilitás Kft.-kel partneri kapcsolatban tért vissza a piacra és a Budapesti Közlekedési Központ árazását kell használnia. Több portál is arról számolt be korábban, hogy éves szinten nagyjából 100.000 kattintás volt az Über-appon Budapesten belül annak ellenére, hogy nyolc évig nem is volt aktív a szolgáltatás. Logikusan gondolkodva ezt azok a külföldi turisták hozták össze, akik nem ismerték az itthoni helyzetet. Tehát nagy tömegnek lesz hasznos a szolgáltatás itthoni visszatérése.

Magyarországon bár elérhetőek voltak applikációval rendelkező taxitársaságok, ezek fejlettsége és a felhasználói élmény színvonala azonban jelentősen elmaradt a nemzetközi versenytársak, mint a BOLT vagy az Uber által kínált applikációktól. A hazai szolgáltatók felületei általában egyszerűbbek, kevésbé interaktívak és kevesebb funkcióval bírnak, ezért a nagy nemzetközi szereplőkkel nehezen versenyezhetnek a modern felhasználói igények kielégítésében.

(szerk.: Alapvető különbség, hogy a Bolt sehol nem taxi, hanem utazásmegosztó szolgáltatás, míg az Ubert helyenként taxinak nyilvánították, másutt utazásmegosztóként tevékenykedik. Próbálj meg belegondolni abba, hogy milyen eltérő szabályozások vonatkoznak a két, teljesen eltérő jellegű szolgáltatásra, talán menni fog.)

A különbség tehát már ebben a tekintetben is megmutatkozik, mivel Portugáliában a magasabb színvonalú és versenyképesebb szolgáltatások szélesebb választékát találjuk, ami növeli a versenyt és ösztönzi az árkedvezményeket.

Portugál élmények

A megérkezésemtől kezdve rendszeresen használtam taxiszolgáltatókat, hisz egy új városban könnyebbség tud lenni, ha nem csak a tömegközlekedésre van utalva az ember.

Az első pár alkalommal már feltűnt, hogy sokkal gyorsabban kapok autót és ráadásul lényegesen olcsóbbnak is tűnt, mint a Budapesti árak. Maga a taxi nyújtotta könnyebbség és az olcsóbb ár-érzet pedig segített abban, hogy gyakrabban használjam a szolgáltatást.

(Szerk.: lehet, itthon is könnyebb lenne, ha elszakadnál az apptól, néha telefonálásra is használnád a telefonodat, vagy felemelnéd a fejedet a kijelző bambulásából és ezzel párhuzamosan felfelé lendítenéd kicsi kezeidet. Próbáld meg, hatékony.)

Bizonyos esetekben még az is megkérdőjeleződött, ha másodmagammal mennék valahova, akkor a tömegközlekedés helyett egyből váltsunk taxira.

Bár említettem, hogy a BOLT és az Uber szolgáltatók voltak elérhetőek, én rendszerint a BOLT-ot használtam. Ennek egyszerű oka az árazás volt, ami rendszerint kedvezőbb volt, ráadásul nagyon gyakoriak voltak az árkedvezmények is.

Mennyi az annyi?

Az árazás kapcsán már említettem, hogy jelentős különbségeket érzékeltem a portugál és magyar taxiárak között, ugyanakkor pusztán benyomások alapján nem lehet megalapozott következtetéseket levonni. Szerencsére az egy év során sikerült elegendő mennyiségű adatot gyűjtenem – összesen 51 utazás részleteit rögzítettem –, amelyek már lehetővé teszik, hogy árnyaltabb képet kapjak.

Az utazásokra különböző napszakokban és helyzetekben került sor (nappal és éjszaka, csúcsidőben és kevésbé forgalmas időszakokban, rövid és hosszabb távokon), így az adatokat a sokszínűség is hitelesebbé teszi.

Ráadásul a BOLT applikációjában minden egyes utazás adatai rögzítve vannak, mint:

Sofőr adatai (autó típusa, rendszáma, sofőr neve, munkáltató neve)

  • Dátum
  • Kiindulási – és érkezési cím
  • Út hossza (km)
  • Út időtartama (perc)
  • Esetleges kedvezmény mértéke (pénznem)
  • Esetleges extra díj (várakozás, hídhasználat stb.)

Egy szóval: transzparencia.

(szerk.: ezt a többi is tudja, mi itt az újdonság?)

Az adatokat tehát elkezdtem összevetni és a legelső, ami megütötte a szememet, a kedvezmények aránya az összes utazással egybevetve. Az utazások 86 százalékában kaptam valamekkora mértékű kedvezményt, amellyel nagyjából 22 százalékot spóroltam az utazások összértékéből.

Magyarországon ezzel szemben az egységesített árak nem engednek teret az ilyen kedvezményeknek, így itt a taxis díjszabás szigorúan szabályozott.

Elkezdtem továbbá összehasonlítani a viteldíjakat is. A BOLT oldaláról könnyedén lekérhetőek az árazási adatok, amelyek szemléltetik az érezni vélt különbségeket. Mint az alábbi ábrán is látható: lényeges eltérés van az alapdíjban és a kilométerenkénti fuvardíjban is.


Bal oldalon a portugál árak, jobb oldalon a hazaiak. Forrás: BOLT

A szemléltetés kedvéért, 400-as EUR-HUF árfolyamon számolva az alapdíjak terén 56 százalékkal, kilométerenkénti díjak esetében pedig 45 százalékkal kedvezőbb a portugál szolgáltatás (a percdíj a portugál esetben fix tétel, míg a magyar esetben sebességfüggő tényező).

Mint említettem, általában erre még kedvezmények is adódtak, így további, adatalapú összehasonlítást is igényel a téma.

Megállapítások a BOLT díjszabása alapján

Mivel a percdíjjal kalkulálni nem egyszerű, így kilométer alapon csináltam minden összehasonlítást. Tehát a portugál utazásokat kilométeralapon lemodelleztem a magyar kilométerdíjjal, illetve az alapdíj hozzáadásával. Majd az eredményül kapott összegeket az időszakban vizsgált EUR-HUF napi átlagos árfolyammal visszaszámoltam.

A számolások alapján a következő megállapításokra jutottam:

  • Amennyiben nem számolunk a portugál viteldíjakra adott kedvezményekkel, a magyar áraknál még úgy is 20 százalékkal olcsóbbak lennének az utazások (átlagosan)
  • A portugál viteldíjakra adott kedvezményekkel is kalkulálva, a magyar áraknál 40 százalékkal voltak olcsóbban az utazások (átlagosan)

Mindezek alapján elmondható, nem csak olcsóbbnak éreztem a kinti szolgáltatást, de számadatokkal is lehet indokolni a lényeges eltérést.

(szerk.: Magyarországon hatósági áras a taxi. Ezt lobbizták ki a taxis cégek, köszönd nekik. Innentől kezdve ettől eltérni szabálysértés, esetenként bűncselekmény. Nem véletlenül tiltotta el a fogyasztóvédelem a Boltot a kedvezményadástól. Szívesen.)

Továbbá a külföldi távollétemből visszatérve, természetesen itthon újra kipróbáltam a taxizást, így az utóbbi időszakból is vannak adataim. Hogy alá tudjam támasztani az előbb leírtakat, kerestem olyan adatokat, ahol kilométerben és percdíjban ugyanannyit utaztam mindkét esetben.

Összegezve: korábbi megállapításom a modellezés kapcsán az volt, hogy átlagosan 40 százalékkal voltak olcsóbbak az utazások Portugáliában, mint Magyarországon.

A fenti példával pedig azt igyekeztem szemléltetni, hogy azonos tulajdonságokkal rendelkező utazások (táv és idő alapján) esetében a különbség akár 50 százaléknál is nagyobb lehet.

(Szerk.: Ismerjük Portugáliát, Lisszabont is elég jól. Kíváncsiak lennénk, egy ottani sofőr a Google Térkép alapú appal a jelenlegi budapesti közlekedési káoszban hány százalékkal menne drágábban. Nem olcsóbban, drágábban. Erről épp tegnap osztottunk meg egy fellelt cikket.)

Abba nem kívánok belemenni, hogy melyek azok az okok, amelyek kivált(hat)ják az említett különbségeket. Ez egy soktényezős kérdéskör, amelyben egyszerre kellene szabályozási környezetet, üzemanyagárakat, munkavállalói engedélyek beszerzésének a hátterét és még sok mást is vizsgálni. Mint láthattuk az elmúlt évtizedekben, sok minden formálhat egy adott piacot (sztrájkok, blokádok, szereplők kitiltása, árstopok, összeolvadások) és annak árazását, így egyértelmű párhuzamokat állítani sem lehetséges.

Abban viszont igenis érdemes elmélyülni, hogy a jelenlegi operáció optimális-e fogyasztó és szolgáltatói oldalról is.

(hold.hu)